Na co zwracać uwagę wybierając obiektyw? Jakiego rodzaju parametry są rzeczywiście najbardziej istotne i godne rozpatrzenia?

Jak zakupić najlepszy obiektyw? W tym celu należy pamiętać o kilku wytycznych, dzięki czemu jest szansa, że nasz zakup będzie bardzo udany. Jeżeli planujemy nabyć obiektyw o wysokich parametrach optycznych, powinniśmy unikać zoomów o dużym zakresie, są to tego typu, które pokrywają swoim zakresem szeroki kąt i tele. Pamiętajmy, że fizyki i optyki nie da się oszukać, im więc większy zakres oferowany przez zoom, tym większe kompromisy projektowe, na które się trzeba zdecydować. Mocno polecane są obiektywy stałoogniskowe, np. Sigma 50/1.4, gdyż zmuszają do bardziej mądrego kadrowania, często są także lepsze pod względem parametrów optycznych.

obiektywy

Źródło: pixabay.com
Powinniśmy jednak pamiętać o określonych kwestiach, czyli, że na przykład bardziej stare konstrukcje nie są odpowiednio przystosowane do wymagań matryc, które stosowane są w cyfrowych aparatach. Więc najlepszy obiektyw z okresu analogowego nie będzie zapewniał tak samo świetnych rezultatów, jak będzie przyczepiony do cyfrowego body. Najlepiej zakupować zoomy o tzw. “jednym zakresie, czyli określonego rodzaju, typu Sigma s 150-600, podobnie warto poszukać zoomów możliwe jasnych, co oznacza f2.8-4 –

Jasność zooma nie będzie decydować bezpośrednio o jego optycznej jakości, ale o walorach praktycznych. Tak naprawdę jasne zoomy dość silnie wpływają na polepszenie pracy systemu ustawienia ostrości. Dodatkowo, obiektyw jest najlepszy optycznie, jak zamknie się go o dwie przysłony do max. otworu, który gwarantuje. Jak istnieje taka możliwość, to zawsze dobrze wybrać obiektywy z wbudowanym silnikiem typu USM czy HSM.

obiektyw do aparatu

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Dzięki temu silnikowi znacznie można polepszyć szybkość ostrzenia obiektywu i komfort pracy z nim. Takie obiektywy są na pewno bardziej ciche. Jak czytamy szkolenie istqb obiektywów to nie powinniśmy zwracać uwagi jedynie na ostrość, którą oferują. Najbardziej korzystnie obadać inne parametry optyczne. Często bowiem jest tak, iż obiektyw ma dosyć przyzwoitą ostrość, ale na każdym ze zdjęć zrobionym na jasnej powierzchni dostrzec można zaciemnione rogi, zaś zdjęcia robione na szerokim ustawieniu prezentują się trochę jak zdeformowane w krzywym zwierciadle.