Innowacyjne metody w w technologii fotograficznej

Już wiele lat temu, razem z wynalezieniem prototypowego aparatu fotograficznego, poznano zalety uwieczniania rzeczywistości na zdjęciach. Fotografia stała się popularną metodą zatrzymywania momentów poprzez robienie zdjęć. Przez długi czas nieodzownym etapem było wywoływanie, czyli drukowanie wykonanych zdjęć. Uległo to zmianie dopiero w ostatnim czasie, z uwagi na powszechność rozmaitych nośników cyfrowych i fotografii w formie elektronicznej. Także technologia w fotografii uległa znacznej ewolucji. Rozwój techniki nie ominął tej gałęzi, na dzień dzisiejszy fotografia obejmuje wykorzystywanie bardzo zaawansowanego sprzętu. Z tego typu zdobyczy technologicznych korzystają reprezentanci rozmaitych profesji, między innymi dziennikarze. Można ich nierzadko bowiem zobaczyć z nowoczesnymi urządzeniami fotograficznymi z ogromnymi obiektywami.

Aparaty cyfrowe

Aparat fotograficzny

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Kilka lat temu na świecie nastąpił swego rodzaju przełom w fotografii. Pojawiły się bowiem i rozpowszechniły aparaty cyfrowe. Nowoczesny mechanizm zastąpił starego typu kliszę fotograficzną, co zmieniło bardzo metodę wykonywania zdjęć. Stworzono również tak zwane lustrzanki cyfrowe (dużo więcej info zobaczysz na stronie ). Są one połączeniem standardowych rozwiązań z nowoczesnością, bowiem w aparatach tych zamontowano zwykły obiektyw obok nowoczesnego, cyfrowego mechanizmu. Ogólnie aparaty cyfrowe razem z rozwojem i wzrostem popularności komputerów przyczyniły się do stopniowego zaprzestania wywoływania fotografii. Od tamtego czasu nierzadko były one przechowywane jedynie w pamięci urządzeń mobilnych, co dla niektórych było porzuceniem tradycji. Aktualnie aparaty cyfrowe są na przykład stałym elementem telefonów komórkowych.

Miniaturyzacja

Aparat fotograficzny

Autor: Alexandre Dulaunoy
Źródło: http://www.flickr.com

Z biegiem lat można było zauważyć jak w technologii na całym świecie rozwija się miniaturyzacja. Dotyka to również w dużym stopniu fotografii, aparaty cyfrowe – serwis miały bowiem znacznie mniejsze rozmiary od ich analogowych odpowiedników. Trzeba również wspomnieć o telefonach komórkowych, gdzie aparat jest bardzo małych rozmiarów. Miniaturyzacji uległy także urządzenia, gdzie gromadzone są gotowe zdjęcia. Karty pamięci aktualnie zwykle są bardzo małe.