Jak kiedyś rzemieślnik wykonywał przedmioty z metalu, a jak obecnie radzimy sobie z takim samym przedsięwzięciem

Przed kilkoma wiekami produkowanie przedmiotów powszedniego użytku zajmowało bardzo dużo czasu. Wszystko z tego powodu, że większość prac wykonywano manualnie i na niewielką skalę. To zdanie można także odnieść do rzeczy projektowanych, a następnie produkowanych przez kowali. Ich profesja jest łączona przede wszystkim z podkowami, lecz taki rzemieślnik tworzył mnóstwo różnych przedmiotów, nierzadko również tych miniaturowych.

druk 3d
Kowal musiał cechować się tak energicznością oraz otwartym umysłem, jak i tężyzną fizyczną. Dość duże znaczenie miała również odporność na ponad 40-stopniowe temperatury, ponieważ trzeba było caluśki dzień, nawet w trakcie lipcowych upałów, stać przy rozżarzonym piecu i z całej siły walić w materiał położony na kowadle. Bądź co bądź, dany towar powstawał bez wykorzystania maszyn, a wspominany wyżej rzemieślnik po całym dniu ciężkiej pracy marzył najprawdopodobniej tylko o pożywnej kolacji i śnie aż do bladego świtu.

W poprzednim akapicie położyliśmy nacisk na trud pracy, jaką był zmuszony wykonać człowiek. Obecnie wiele się zmieniło i dłonie kowala zastąpiły wysokiej klasy urządzenia wspomagane przez programy komputerowe. Zmieniła się także sama technika wyrabiania rekwizytów z metalu – najnowocześniejszym i coraz bardziej znanym sposobem staje się drukowanie techniką 3D. Dzięki niej jesteśmy w stanie wytwarzać nawet detale, które przecież muszą być wykonane niezwykle dokładnie.

Drukarka 3d do metalu jest w stanie wykonać każdy przedmiot, który najpierw został zaprojektowany w programie komputerowym – W czasie procesu drukowania korzysta się z okruchów metalu, które urządzenie nakłada warstwa po warstwie. To jednakże dopiero początek – gotowe wyroby

druk 3d

Autor: Damir Kovacec
Źródło: http://www.flickr.com

trzeba jeszcze poddać stosownej obróbce, aby można było je sprzedać. Tak czy owak, taki system na pewno będzie rozwijany, zatem w następnych dekadach możemy spodziewać się kolejnych zmian na lepsze. Wydaje się jednak, że niełatwo będzie zastąpić pracę rąk ludzkich i wyobraźnię projektantów.

W końcu każda drukarka 3d do metalu, żeby odpowiednio funkcjonować, musi być obsługiwana przez pracownika, który przeszedł stosowne szkolenia lub już przed kilkoma laty nabył doświadczenie. I tak samo jak w siedemnastowiecznej kuźni, tak i w nowoczesnym ośrodku naukowym przyda się duży zapał do pracy oraz otwartość na niesztampowe inspiracje.