Dyski ssd – a jakiej racji opłaca się je kupić?

Każdy komputer do funkcjonowania wymaga dysku twardego. Dotychczas najczęściej używane były dyski magnetyczne, jednak aktualnie coraz coraz bardziej popularne są dyski ssd. Czym się charakteryzują i jakie są ich plusy?

Zewnętrzny dysk SSD USB 3.0

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl

Po pierwsze, dyski ssd to urządzenia pamięci masowej, których zasadniczym komponentem jest pamięć typu flash, co daje sposobność przechowywania na nich danych bez konieczności podłączania ich do źródła zasilania. Co istotne, nie ma tu części ruchomych, przez co nie trzeba bać się utraty danych, jeżeli sprzęt będzie umieszczony w nieodpowiednich warunkach.

Przedstawiane napędy są bardzo szybkie. Co to znaczy dla przysłowiowego Kowalskiego? Można błyskawicznie uzyskać dostęp do danych, a także natychmiastowo je zapisać, albowiem przepustowość napędu jest większa. Dyski są także, tak jak wyżej zaznaczono, szczególnie odporne na wstrząsy i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne (wiele informacji o dyskach ssd). Oprócz tego nie wymagają defragmentacji i gwarantują niższe zużycie prądu. Dodatkowo są lekkie, toteż nie podnoszą wagi sprzętu, w jakim zostały umieszczone.

Gdzie można zastosować dyski ssd? W głównej mierze w laptopach lub notebookach z wyższej półki, jak również przy serwerach, gdyż są szybkie w działaniu. Bez kłopotu można je również umieścić w każdym komputerze, wystarczy jedynie zakupić tego rodzaju napęd, aby cieszyć się jego możliwościami. Trzeba tylko pamiętać o tym, że dyski te mają ograniczoną ilość cyklów, co oznacza, iż powinniśmy dokonać paru zmian w systemie, np. wyłączyć indeksowanie, defragmentację i hibernację.

Warto jest rozpatrzyć możliwość zainwestowania w dyski ssd, gdyż, jak dało się zapewne zauważyć, niosą ze sobą wiele niepodważalnych plusów. Jeśli jednak komputera używamy tylko do oglądania filmów albo słuchania muzyki, nie jest on nam bezwzględnie konieczny. O wiele bardziej użyteczny jest w przypadku, gdy komputer służy nam do pracy, albowiem pozwala na szybsze włączanie systemu i zainstalowanych na nim programów, co przyśpieszy nasze działania i sprawi, że wykonywanie obowiązków będzie dużo bardziej przyjemniejsze. A więc skonsultuj się z informatykiem, jeśli jeszcze masz jakiekolwiek wątpliwości, by wybrać rozwiązanie, jakie w największym stopniu będzie odpowiadać twoim oczekiwaniom.