Czym jest ortofotomapa i kto mógłby ją profesjonalnie wykonać?

Jeżeli spotkałeś się z takim określeniem jak mapa fotograficzna, to na pewno wiesz, że pojęcie to jest aktualnie stosowane przeważnie w związku z używaniem takiego narzędzia jak dron.
Za jego pomocą wykonywane bywają loty na wys.

Głośniki Sweex Arena

Autor: Sweex
Źródło: Sweex
rodzice

Autor: The National Guard
Źródło: http://www.flickr.com

od trzydziestu do czterystu m. Drony te mogą być wyposażone w wysokiej klasy sprzęt filmowy, dzięki któremu mogłyby być wykonywane w ustalonych odstępach czasowych m.in. zdjęcia lotnicze konkretnych fragmentów powierzchni ziemi. Tego typu mapy z drona mogłyby być wykonywane na zamówienie spółek projektowych lub geodezyjnych, a w wypadku rolnictwa między innymi dla indywidualnych gospodarstw rolnych. Na takich fotografiach można by dodatkowo nanieść współrzędne gruntu albo punkty tak zwanej osnowy geodezyjnej. Możliwe jest precyzyjne oznakowanie na zdjęciach posiadłości na parę sposobów, przykładowo: wydzielenie danego obiektu od pozostałego otoczenia przy pomocy innej palety kolorów albo przykładowo ramki, jaka znaczy krańce danej nieruchomości.
Innymi słowami spółka, która mogłaby zająć się przygotowywaniem takich map, mogłaby przyjechać w dowolne miejsce, stworzyć dokumentację fotograficzną oraz przekazać nie „opracowane” albo zdjęcia, jakie zostały poddane już obróbce komputerowej. Co bardzo ważne, zdjęcia mogą zostać zrobione w niełatwo dostępnym terenie o ograniczonym miejscu na lądowanie.

Oczywiście taka spółka zapewnia przekazanie całkowitych praw autorskich do wykonanego materiału. Klient spółki, która wykonuje mapy z drona może mieć nadzieję na całkowitą współpracę na jakimkolwiek etapie realizacji zlecenia.